Tatry i Pieniny łączą nas - wycieczka turystyczna

W dniach 12-13 września 2013r. odbyła się wycieczka dla 20 uczniów polskich i 20 uczniów słowackich w wieku 7-10 lat w polskie góry. Celem wycieczki było poznanie wspólnych dla Polski i Słowacji wartości kulturowych wynikających z zamieszkiwania w regionie Tatr i Pienin oraz ukazanie urokliwych Pienin i stolicy polskich gór - Zakopanego.  Wycieczka ta odbyła się w ramach organizowanego między partnerskimi szkołami projektu „Edukacja bez granic – w Lubotinie i Muszynie.”
Prognozy pogody nie napawały optymizmem, mimo to wszyscy zgłosili się punktualnie na miejsce zbiórki. W Lubotinie dołączyli do nas słowaccy przyjaciele. Przez Łysą Polanę dotarliśmy do Zakopanego. Pierwszym punktem programu była Gubałówka, gdzie przywitało nas piękne słońce i rozległe widoki na najwyższe góry Polski z charakterystycznym Giewontem. Z kolei  spacer po Krupówkach był okazją do zakupu pamiątek dla rodziców, braci i sióstr. Po zwiedzeniu Zakopanego przejechaliśmy do Bukowiny Tatrzańskiej na nocleg i pyszną kolację. W Bukowinie Tatrzańskiej istniała możliwość korzystania z dużego kompleksu wodnego, z czego niektórzy skorzystali. Po pełnym wrażeń dniu mogliśmy odpocząć w pensjonacie.
Na następny dzień ze względu na pogodę zmieniliśmy plany. Udaliśmy się do Niedzicy w okolice zamku, gdzie słuchając ciekawych opowieści wyobrażaliśmy sobie dawne czasy, gdy jeszcze zamek ten należał do Węgier, a naprzeciw niego, po drugiej stronie Dunajca bronił granic polskich zamek w Czorsztynie. Następnym punktem programu był przejazd do Krościenka, gdzie odwiedziliśmy siedzibę Pienińskiego Parku Narodowego. Film i wystawa przyrodnicza była doskonałym wprowadzeniem w zagadnienia związane ochroną obszaru Pienin po obu stronach granicy.
Następnie zaplanowano zwiedzanie Czerwonego Klasztoru i spływ Dunajcem zakończony spacerem. Po powrocie zmęczeni, ale zadowoleni dzieliliśmy się wrażeniami z kolegami i koleżankami.
 Wycieczka była dla nas wspaniałą przygodą w trakcie, której mogliśmy bliżej poznać  naszych słowackich przyjaciół oraz podziwiać piękno Tatr i Pienin po obu stronach granicy.