słowacka angielska 
Edukacja bez granic – w Lubotinie i w Muszynie
 
2021-08-13     Elwiry, Hipolita, Radosławy     "Każdy znajduje w swoim życiu jakiś porządek praw i wartości, które trzeba utzymać i obronić. Obronić dla siebie i innych." - Jan Paweł II    
Strona główna -> Planowane działania

Planowane działania

1. Zarządzanie projektem. – W celu realizacji zadań powołany zostanie zespół zarządzający projektem. W skład którego wejdą: koordynator projektu, pracownik ds. finansowych. Zadaniem koordynatora projektu będzie: zarządzanie projektem, nadzór finansowy, nadzór nad prawidłową realizacją zadań, obiegiem dokumentacji i ich archiwizacją, nadzór nad promocją, monitorowaniem i ewaluacją projektu, zatrudnienie kadry. Pracownik ds. finansowych będzie odpowiadał za: bieżące rozliczenie wydatków, rozliczenie projektu, przygotowanie wniosków o płatność, okresową sprawozdawczość.

2. Promocja projektu. – Koordynator projektu na zebraniach z rodzicami w szkole poinformuje o realizacji projektu, przedstawi jego cele i omówi zasady rekrutacji uczniów. Zostaną rozdane ulotki i rozwieszone plakaty, które będą stanowiły wizualną reklamę projektu. Zostanie uruchomiona strona internetowa (w języku polskim, słowackim i angielskim) administrowana przez Zespół Szkolno - Przedszkolny w Muszynie informująca o realizacji działań, do której dostęp będą mieli administratorzy z obu szkół oraz forum wymiany doświadczeń dla młodzieży. Realizowane będą następujące programy:

3. Polsko-słowacki kurs językowy dla nauczycieli (15 h) – będzie to 1 wspólny 3 - dniowy wyjazd grupy polskich (20 osób) i słowackich nauczycieli (20 osób) do Liptovskiego Mikulasa (Słowacja)  połączony z tandemiczną nauką języka. Nauczyciele będą zakwaterowani w równych proporcjach wg podziału narodowego. W trakcie codziennych zajęć warsztatowych w grupach mieszanych (5h dziennie) będą uczyli się podstaw języka i tworzyli polsko-słowacki słownik podstawowych zwrotów komunikacyjnych. W realizacji zajęć będzie  wykorzystywany ekran dotykowy współpracujący z laptopem i projektorem. Nauczyciele słowaccy wspólnie z nauczycielami polskimi będą mogli nauczyć się podstaw językowych obu państw.

4. Tatry i Pieniny łączą nas - wycieczka turystyczna - Dwudniowa wycieczka dla 20 uczniów polskich i 20 uczniów słowackich w wieku 7-10 lat w polskie góry. Celem wycieczki będzie poznanie wspólnych dla Polski i Słowacji wartości kulturowych wynikających z zamieszkiwania w regionie Tatr i Pienin, ukazanie urokliwych Pienin i stolicy polskich gór - Zakopanego. Ma to być zachętą do poznawania innych pięknych miejsc w Polsce i na Słowacji związanych z regionem, wdrażanie do turystyki i aktywności życiowej.

5. Tradycje świąteczne na pograniczu - będą to dwa spotkania w roku - z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Dzieci zapoznają naszych sąsiadów z tradycjami świątecznymi. Będą przeprowadzone warsztaty muzyczno - plastyczne, na których będą wykonywane zarówno przez Słowaków (20 uczniów) jak i Polaków (20 uczniów) ozdoby choinkowe, kartki świąteczne, nauka kolęd polskich i słowackich, malowanie pisanek itp. Wspólny obiad wigilijny i wielkanocny będą miały za zadanie zapoznać młodzież słowacką z tradycją polskiej kuchni.

6. Muszyńsko - Lubotińskie warsztaty wokalno - taneczne - zajęcia będą prowadzone dla 20 uczniów polskich i 20 uczniów słowackich. Będą trwały 40 godzin - 10 spotkań po 4 godziny. Na warsztatach prowadzona będzie nauka tańców narodowych i regionalnych - poloneza, krakowiaka, oberka i mazura, a także dzieci nauczą się wielu pieśni  regionalnych. Finałem warsztatów będzie występ uczestników w oryginalnych strojach ludowych podczas Biesiady Muszyńskiej / w Muszynie/ i podczas obchodów Kulturovego Leta /w L’ubotinie/. Warsztaty mają przybliżyć uczestnikom tradycje polskie- taniec, stroje, śpiew.

7. Biesiada Muszyńska – będzie to ogólnodostępna impreza z udziałem władz miast partnerskich, gości specjalnych - zasłużonych Muszyniaków /poeci, pisarze, malarze/, oraz młodzieży szkolnej z Polski i Słowacji (20 uczniów) - ok.100 osób. Na biesiadzie prezentowane będą przysmaki kuchni polskiej i słowackiej wraz z degustacją. Za pomocą tablicy dotykowej, projektora, laptopa zostaną zaprezentowane „ perły” muszyńskiej ziemi - historyczne, zabytkowe, krajobrazowe, turystyczne. Na imprezie wystąpią dzieci w strojach ludowych i zaprezentują  opracowane na warsztatach tańce narodowe i pieśni ludowe.

8. Dzień Dziecka na pograniczu - sportowa impreza środowiskowa w plenerze przeznaczona dla dzieci obu szkół partnerskich. (100 osób w tym 20 Słowaków). W programie jest biatlon letni - jazda na rowerze i bieg oraz festyn rekreacyjny z zabawami sprawnościowo - zręcznościowymi dla wszystkich uczestników imprezy. Dzieci poznają zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Rywalizacja sportowa mocno integruje młodzież, uczy zasad fair play i cementuje przyjaźń.

9. Z drugiej strony Tatr wycieczka do Popradu (Słowacja) w góry słowackie. Przeznaczona dla 20 uczniów polskich i 20 uczniów słowackich w wieku 10-13 lat. Trzydniowa wycieczka będzie szansą zapoznania dzieci z regionem Tatr po stronie słowackiej. Kultura, historia, sposób życia ludzi gór będzie przedmiotem zainteresowania uczniów. W trakcie wycieczki dzieci będą mogły uczyć się podstaw języka, zbierać materiały fotograficzne do albumu. Podczas przebywania ze sobą będą mogły zawiązać się przyjaźnie polsko - słowackie, które będą kontynuowane nawet po zakończeniu zadania.

10. Spotkanie w Lubotinie – wizyta w szkole partnerskiej – 1  dniowa wizyta w szkole partnerskiej w Lubotinie połączona z zwiedzaniem skansenu w Starej Lubovni. 20 uczniów polskich odwiedzi szkołę i wspólnie z 20 uczniami słowackimi będzie uczestniczyło w zajęciach plastycznych pt: „Moimi oczami” przygotowanych przez nauczycieli słowackich a następnie będą zwiedzali skansen i miasteczko rycerskie w Starej Lubovni.

11. Album – na podstawie materiałów (artykuły prasowe, zdjęcia, wywiady) zebranych w trakcie trwania projektu zostanie przygotowana publikacja wydawnicza w formie albumu w formacie A4. Dodatkowo album będzie zawierał informacje jak dbać o dobra kultury oraz opracowany słownik polsko – słowacki i zachęcał będzie do uprawiania turystyki. Album zostanie wydany w nakładzie 500 egzemplarzy w 3 językach (polskim, słowackim i angielskim).

12. Konferencja podsumowująca – 1 dniowa konferencja w Muszynie, w której wezmą udział wszystkie osoby zaangażowane w realizację projektu. Zostaną do udziału w niej zaproszeni: przedstawiciele władz samorządowych krajów partnerskich, kuratorium oświaty, przedstawiciele prasy lokalnej i telewizji. Na konferencji nastąpi prezentacja: przygotowanego albumu, uczestników projektu, zostaną szczegółowo omówione rezultaty projektu oraz omówione perspektywy dalszej współpracy. Uczestnikom konferencji zostaną wręczone albumy i ulotki promujące projekt. Do prezentacji projektu będzie wykorzystywany ekran dotykowy. Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymają upominki.

Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska   Webmaster: Adam Bartusiak