Biesiada Muszyńska

We wtorek 24 września 2013 roku w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Muszynie odbyła się Biesiada Muszyńska, realizowana w ramach projektu „Edukacja bez granic - w Lubotinie i w Muszynie”. Spotkanie swoją obecnością zaszczycił burmistrz miasta pan Jan Golba. Przybyli goście z zaprzyjaźnionej słowackiej szkoły, przedstawiciele rodziców oraz uczniowie. W trakcie uroczystości mieliśmy okazję obejrzeć tańce regionu pogranicza i posłuchać pieśni w wykonaniu zespołu wokalno - tanecznego pod kierownictwem pani Izabeli Bajorek. Uczniowie ubrani byli w stroje mieszczan muszyńskich, które zostały zakupione z funduszy unijnych w ramach realizacji projektu. Szkolny zespół folklorystyczny gościnnie wystąpił ze swoim programem w amfiteatrze Zapopradzie już w sobotę, podczas uroczystości dziesięciolecia współpracy województwa preszowskiego i małopolskiego. Na naszej biesiadzie goście ze Słowacji zaprezentowali także swoje regionalne tańce i przyśpiewki.
Nie zabrakło potraw muszyńskich i słowackich. Mogliśmy skosztować popradzkiego bigosu, kwaśnicy czy smacznych pierogów przyrządzonych przez nasze babcie. Jak biesiada to również wspólne śpiewanie. Wraz z uczniami lubotińskiej szkoły śpiewaliśmy pieśni biesiadne. Dzięki takim spotkaniom poznajemy kulturę naszych małych ojczyzn.